Nya inlägg

Topic-icon Ny tavla om Antracit (Förening?)

 • Johan Sangberg
 • Johan Sangberg Profilbild Författare till inlägg
 • Offline
 • Administrator
 • Administrator
 • Jag har sysslat med hantverk och teknik hela mitt liv. Smider konstsmide och skissar och målar.
Mer
15 år 2 månader sedan - 15 år 2 månader sedan #21467 av Johan Sangberg
Ny tavla om Antracit (Förening?) skapades av Johan Sangberg
Hej

Nu startade jag en tavla där vi kan tala om detta med en förening för att föra Antracit vidare. Jag ville ha lite råd i en fråga häromsistens och det va flera som svarade. En sag som samanföll med flera va frågan om att bilda en förening för att stödja Antracit. Det är jag "livrädd" för men inser att det kan vara utmärkt endå. Då bör ju föreningens syfte vara att stödja Antracit och smidet?
Det behövs stadgar och jag hittade några som jag publicrat här som ni kan komplettera.

Sedan kanske vi skall ha ett möte i Granbergsdal om detta??

Just nu Kenth och SCB som är med på denna tavlan. (vill inte störa upp för mycket i eventullt andra föreningar). Vi behöver värva fler trogna medlemmar som kan tillföra detta stabilitet.

Bra om vi kan hålla det "internt" tills vi kommit fram till något konkret :-)

//johan

Johan Sangberg
Last edit: 15 år 2 månader sedan by Johan Sangberg.
Mer
15 år 2 månader sedan #21477 av SCB
Svar från SCB i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)
Jag kan förstå att du känner dig lite skrämd av tanken, det skulle jag också göra. En förening innebär ju en hel del extra arbete, särskilt från din sida Johan. Men du får ju även en bättre möjlighet till avlastning genom att delegera uppgifter till styrelsen.

Om nu Antracit skulle ombildas till en förening, hur skall vi då göra med medlemarna? Min tanke är att gesällmedlemsskapet = fulllvärdig medlem med rösträtt.
Ej betalande medlemmar får bara tillgång till forumet och har således ingen rösträtt vid årsmöten m.m.

Jag tror att det är ganska viktigt att vi har kvar möjligheten att utnyttja forumet utan att vara betalande medlem. Vill man ha mer inflytande så får man bli betalande medlem.
Vad tror ni om detta?

//Olof Nilsson
Mer
15 år 2 månader sedan #21478 av Kenth
Svar från Kenth i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)
På något sätt tycker jag att det är bra med lite formaliteter, det ger en viss stadga till verksamheten, så jag tycker det är helt rätt att starta en förening med namnet Antracit med det syfte som du utrycker Johan.
Naturligtvis är en gesällmedlem automatiskt medlem i föreningen om man så vill, men frågan är om kopplingen mellan portalen och föreningen är total eller om vi ser en förening med medlemskap och portalen som två skilda delar där föreningen stödjer portalen. Detta skulle innebära att man kan bli medlem i föreningen utan att behöva vara med på portalen och det finns sådana som inte har internet.

Jag befarar att en förening kommer att sticka i ögonen på Konstsmidesföreningen och de kommer att tro att det är en konkurerande verksamhet. Det är nog bäst att du Johan förklara syftet för dem så att inte onödigt salt sås i icke läkta sår.

Ska bli kul att diskutera dett när vi träffas till helgen.

kenth
 • Johan Sangberg
 • Johan Sangberg Profilbild Författare till inlägg
 • Offline
 • Administrator
 • Administrator
 • Jag har sysslat med hantverk och teknik hela mitt liv. Smider konstsmide och skissar och målar.
Mer
15 år 2 månader sedan #21484 av Johan Sangberg
Svar från Johan Sangberg i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)

SCB skrev: Jag kan förstå att du känner dig lite skrämd av tanken, det skulle jag också göra. En förening innebär ju en hel del extra arbete, särskilt från din sida Johan. Men du får ju även en bättre möjlighet till avlastning genom att delegera uppgifter till styrelsen.

Om nu Antracit skulle ombildas till en förening, hur skall vi då göra med medlemarna? Min tanke är att gesällmedlemsskapet = fulllvärdig medlem med rösträtt.
Ej betalande medlemmar får bara tillgång till forumet och har således ingen rösträtt vid årsmöten m.m.

Jag tror att det är ganska viktigt att vi har kvar möjligheten att utnyttja forumet utan att vara betalande medlem. Vill man ha mer inflytande så får man bli betalande medlem.
Vad tror ni om detta?


Hej

Bra ideer! Men vi skall nog "hålla isär" föreningen och "websiten" på något vis. Inget på forumet skall vara stängt utan det är ett "gesällmedlemskap" som gäller fortfarande för en del avdelningar, kanske. Tanken med det är ju att ge pengar till "mig" så att Antracit fortsätter leva och utvecklas. Vi kan nog inte ombilda portalen Antracit men om föreningen Antracit har som syfte att utveckla Portalen Antracit och göra det möjligt att söka olika bidrag. Dessa bidrag skall då gå direkt till föreningen som satsar det på websidan (kontakten med medlemmarna) ex genom att anlita mig och andra kunniga att utveckla Portalen Antracit.

Medlem i föreningen blir man om man betalar medlemsavgiften vilket borde vara samma som nuvarande gesällavgift. Denna avgift används till att driva och utveckla Portalen Antracit på något vis? Ex. genom söka bidrag, anordna träffarna i Maj och September?

Jag skulle kunna tänka mig det som ett "heltidsarbete" faktiskt om det bara gav "mat på bordet".

Jag vet inte riktigt hur man skall formulera stadgarna i föreningen Antracit för att detta skall låta sig göras men jag tror inte det är något problem faktiskt?

Ungefär så som du skriver Kenth. Dessutom kan det sticka i ögonen på Konstsmidesföreningen som du skriver. Men; Antracit behandlar så mycket mer en konstsmide faktiskt, silversmide, gjutning mm.mm.

Syftet måste förklaras i stadgarna tror jag genom en tydlig formulering att vi vänder oss till alla som skapar i metall hantverksmässigt. Varmt och kallt, hammare och städ eller gjutning av wootz osv.?? Kan man få in det i två, max tre meningar så vore det perfekt. Sedan borde det in att det handlar om folkbildande verksamhet och utbildningsportal ex. Internationellt och Nordiskt dessutom, Gränsöverskridande? Bara massa ord att känna på...

Jag tror i får se Internet som kontaktytan i första hand för det är ju här vi skapat Aatracit. Jag tror dessutom att det är perfekt om styrelsen har bredband och internetvana och kan hantera exempelvis webkonferanser ihop med telefonkonferans. Då kan vi hålla riktigt låga kostnader också.

Jag vet inte om jag har lust att kontakta K-föreningen alls med tanke på deras agerande men det måste väl bli så kanske?


Alltså bra stadgar att diskutera på Söndag och så fler personer? Kallsmen, Cegga, Melchior, Patrik ??? Vad tror ni om dessa?? Jag vet fler men de kommer inte att vara på plats ju. AuntyJack kanske. Vi borde få ihop en "interimsstyrelse" på söndagen som sedan "drar igång".


//johan

Johan Sangberg
 • Johan Sangberg
 • Johan Sangberg Profilbild Författare till inlägg
 • Offline
 • Administrator
 • Administrator
 • Jag har sysslat med hantverk och teknik hela mitt liv. Smider konstsmide och skissar och målar.
Mer
15 år 2 månader sedan #21490 av Johan Sangberg
Svar från Johan Sangberg i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)
;D Hej

Jag har hittat några bra "neutrala" namn till som man kan fråga och som är med på träffen (festen)

Himmersmen =

Johan Sangberg
Mer
15 år 2 månader sedan #21497 av SCB
Svar från SCB i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)
Min tanke var att föreningen "äger" forumet. Forumet lever vidare som förut men driftas av en förening. Fritt att använda för alla utan att betala för något medlemsskap.
Men för att kunna påverka fundamentala frågor rörande forumet måste man vara medlem i föreningen. (t.ex via gesällen)

Jag tycker precis som du att alla former av metallhantverk skall vara välkomna. Oavsett teknik, val av material eller om det är för hobby, komersiellt eller konstnärligt ändamål.

//Olof Nilsson
 • Johan Sangberg
 • Johan Sangberg Profilbild Författare till inlägg
 • Offline
 • Administrator
 • Administrator
 • Jag har sysslat med hantverk och teknik hela mitt liv. Smider konstsmide och skissar och målar.
Mer
15 år 2 månader sedan #21500 av Johan Sangberg
Svar från Johan Sangberg i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)

SCB skrev: Min tanke var att föreningen "äger" forumet. Forumet lever vidare som förut men driftas av en förening. Fritt att använda för alla utan att betala för något medlemsskap.
Men för att kunna påverka fundamentala frågor rörande forumet måste man vara medlem i föreningen. (t.ex via gesällen)

Jag tycker precis som du att alla former av metallhantverk skall vara välkomna. Oavsett teknik, val av material eller om det är för hobby, komersiellt eller konstnärligt ändamål.


Hej SCB

Bra

Ok, hur menar du med äger. Skall jag "sälja" forumet på något vis eller så? http://www.antracit.se ägs ju av mig och det vet jag inte om jag vill sälja om det är så du menar

Johan Sangberg
Mer
15 år 2 månader sedan #21525 av Kenth
Svar från Kenth i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)
Funderat lite till på det där med separering av portalen och föreningen. Om föreningen skall stödja portalen utan att kunna besluta om den låter inte helt bra, för i princip ska väl medlemsavgiften (gesellmedlemskap) vara avgiften för att bli medlem i föreningen och då är det föreningen som "äger" pengarna och borde då kunna besluta om hur dessa pengar skall användas, eller resonerar jag fel??

kenth
 • Johan Sangberg
 • Johan Sangberg Profilbild Författare till inlägg
 • Offline
 • Administrator
 • Administrator
 • Jag har sysslat med hantverk och teknik hela mitt liv. Smider konstsmide och skissar och målar.
Mer
15 år 2 månader sedan #21529 av Johan Sangberg
Svar från Johan Sangberg i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)
Ok Kenth

Det där e jag också med på. Föreningen äger pengarna och fördelar dessa. Beslut om innehål och annat är ju som nu Portals alla medlemmar som styr. Men det e klart admin ihop med moderatorer styr ju grunderna, typ tavlor osv. Det är ju ett "djupare engagemang" men det behöver väl föreningen inte besluta om. Det är klart börjar börjar Portalen helt lämna föreningens målsättning om metall då måste den ju agera, frågan är hur? Genom att dra sig ur, hindra utvecklingen på ågot vis, stoppa betalningar mm.?

Mer tankar...

//johan

Johan Sangberg
Mer
15 år 2 månader sedan #21573 av Kenth
Svar från Kenth i ämnet Ny tavla om Antracit (Förening?)
Jag är helt med på vad du säger att innehållet styrs av admin och moderatorer samt alla medlemmar. Det jag menar är till vad skall pengarna från medlemsavgifter användas till, eller har du tänkt att det är ett allmänt sponsoravtal och att det är admin som hanterar dessa pengar?? Eller finns det en uppdelning på något annat sätt t.ex. att medlemsavgifterna skall användas till smideshelgen, alla smeders dag och eventuellt andra begivenheter. Jag skulle tro det är av vikt att visa på att medlemsavgifterna går till konkreta främjande saker för smidet som kan visas på om föreningen tänker sig att söka anslag mm. Här skulle en medlemstidning kunna vara på plats att få växa fram och något sådant kan växa till ett månadsmagasin.
Detta stödjer ju inte direkt portalen men smidet som jag ser det och syftet med föreningen skulle ju vara att stödja både smidet och portalen men indirekt stödjer ju den portalen om föreningen tar ansvar för vissa delar som portalen idag har ansvaret för.

Ja det va lite till, ska bli kul att träffas och prata om detta.

kenth
Sidan laddades på: 0.080 sekunder
Powered by Kunena Forum